RAW formát

Upravovat či neupravovat fotografie? Fotografové se rozdělují na dva tábory. Jední upravují fotky a považují to za benefit a ti druzí neupravuji a radši tráví čas focením. My upravejeme, baví nás to, a považujeme to za nástroj který nám pomáha. Takže se podíváme co je to RAW formát.

CO JE RAW FORMÁT A PROČ HO POUŽÍT

  • RAW formát není hotová fotka. Jsou to data, které je potřeba v počítači dále zpracovat. Stejně jako se dřív musel nechat vyvolat kinofilm
  • ke zpracování RAW formátu je potřeba software, který to zvládne. Například Adobe Lightroom, Zoner photo studio, View NX apod.
  • VYSVĚTLENÍ

    Je hodně těch, co budou říkat, že si dokážou foťák nastavit a dokážou z jpegu dostat maximum, ale to maximum z jpegu je pořád míň, než maximum z RAWu. A to nemluvím o času stráveným vyfocením jedné fotky, využitím filtrů a dalšího příslušenství, které vám RAW formát částečně odpustí a samozřejmě jsou tu tzv. „zadní vrátka“.

    Pokud jste lajdáci jako já, tak se vám prostě nechce fotit 10 expozic, než trefíte tu správnou. Moje pravidlo je 3x a dost. Pokud to nedám rozumně ani na třetí expozici, měním záběr. V počítači pak třeba zjistím, že kompozice je skvělá, ale expozice mi uletěla třeba o jedno EV. Za vteřinu jsem schopnej tento přešlap opravit se zanedbatelnou ztrátou na kvalitě. Fotografie z fotoaparátu musíte v PC vždy zálohovat nějakým způsobem. Programy jako Adobe Lightroom nebo Zoner photo studio jsou pro tuhle práci již natolik přízpůsobeny, aby práce v počítači nebyla zátěží, ale pomocníkem.

    Co nám o RAW formátu prozradí umělá inteligence?

    Zeptal jsem se Google Barda, co ví o RAW formátu

    RAW formát je formát souborů, který uchovává data ze snímače fotoaparátu v nezpracované formě. To znamená, že RAW soubory neobsahují žádné úpravy, jako je vyvážení bílé, jas, kontrast nebo ostrost.

    RAW soubory mají několik výhod oproti formátům, jako je JPEG. Zaprvé, RAW soubory obsahují více informací než JPEG soubory. To znamená, že RAW soubory lze upravit s větší přesností a detaily. Zadruhé, RAW soubory nejsou komprimovány, což znamená, že mají lepší kvalitu obrazu.

    Nevýhodou RAW souborů je, že jsou větší než JPEG soubory. To může znamenat, že potřebují více úložného prostoru a mohou být pomalejší při načítání.

    Zde jsou některé výhody a nevýhody RAW souborů:

    Výhody:

    • Více informací pro úpravy
    • Lepší kvalita obrazu
    • Nekomprimované

    Nevýhody:

    • Větší soubory
    • Vyžadují více úložného prostoru
    • Mohou být pomalejší při načítání

    RAW soubory jsou preferovány především profesionálními fotografy a nadšenci, kteří chtějí mít kontrolu nad svými úpravami.