V prvním článku jsme se bavili o tom co všichni chtějí a to je rozostřené pozadí. Druhý článek je zas o tom, co všichni potřebují. Focení ve špatném světle. Protože tohle je něco, co zrcadlovka vždycky zvládne líp než mobil, když se to umí.
protože večerní a podvečerní fotky mají nejlepší atmosféru
za tmy se občas ději ty nejlepší věcí
někdy prostě nemáte jinou možnost ale tu fotku musíte udělat.
Nemám rád to slovíčko lifestyle protože dneska je už snad všechno lifestyle. Ale nevím jak jinak to definovat. Je to takové to, že se jdete třeba večer projít někde na dovolené po městě a skočíte si na drink, nebo jídlo pak potkáte pěknou uličku a nebo budete chtít vyfotit přítelkyni.
Je jasné, že se nebudete tahat se stativem ani bleskem a prostě si chcete na lehko vyrazit a možná něco vyfotit. A právě tady při těch „možná“ jsou vždy ty nejlepší scenérie.
Se setovým sklem, to bohužel nedáte. Takže si vemte pevné sklo něco mezi 20mm, 35mm, 50mm protože mají dobrou světelnost a to je pro vás zásadní.
Zpravidla na každou street, lifestyle nebo portrétní fotku v podvečením světle by vám měla stači clona f2 a ISO 800-1600. Čas závěrky bude trochu závislej na tom jaký máte objektiv. Čím širší, tím to budete mít snadnější. Ale i tak by jste se s časem závěrky mohli pohybovat někde kolem 1/30s až 1/125s. Pokud vám tyto hodnoty nestačí, tak je opravdu velká tma a reálně toho ani vy nemůžete moc vidět, tak odložte foťák a bavte se.
DOPORUČENÍ: FOŤTE DO RAW FORMÁTU – VÍCE O RAW FORMÁTU ZDE.
Většinou si chcete z dovolené odnést aspoň jeden hezkej západ slunka, kterej si pak třeba hodíte na plátno a vystavíte si ho v obyváku na zeď, že?
Můžete chodit každý den a čekat jestli bude nebo nebude západ slunka podle vašich představ.
Osobně to dělám tak, že se první večer jdu projít a vytipuju si místa kde by se mi to líbilo. Mělo by tam být dobré popředí, pozadí, málo rušivých elementů apod. Není nic horšího než když vidíte, že je nadhernej západ slunce ale teprve hledáte místo.
Vzhledem k tomu, že jdete fotit cíleně a máte sebou stativ, tak si můžete dovolit používat vyšší clonová čísla. ideálně někde mezi f7,1 – f11. je všeobecně známo že tady mají objektivy nejlepší kresbu. Důležité je, mít pořádně vyčištěnej snímač protože při vyšší cloně se vám na fotce promítne každé smítko. Díky vyššímu clonovému číslu (uzavřené cloně) máte na fotografii ostré jak popředí tak i pozadí.