Jakou techniku používá Radek

04.03.2019

#DyckyNikon

Malý pohled do historie

Před 12 lety jsem začal s Nikonem a věřím, že s Nikonem i skončím. Není to kvůli tomu jestli je v něčem lepší nebo horší. Prostě byl první a 12 let s tou značkou buduju nějaký vztah. I kdyby jiná značka přišla s výrazně lepším foťákem, tak moje fotky budou pořád stejně blbý/dobrý.

V roce 2006 jsem si koupil svůj první foťák a byl to Nikon D60 s objektivem 18-55mm. Byl to předchůdce dnešní řady D3400 apod. No a protože jsem neměl moc peněz, tak jsem s ním vydržel dlouhé 4 roky. 

Poté jsem si pořídil Nikon D90.  Z mého pohledu, tak trochu legenda. Nejdéle vyráběnej a prodávanej foťák od Nikonu. K němu jsem si pořídil pevnou 50mm f1,4, protože jsem měl tenkrát štěstí na cenu. Moje "devadesátka" byla skutečná srdcovka, se kterou jsem se těžko loučil, ale vím, že jsem ji tenkrát dal do dobrých rukou.

Dalším foťákem byla D7000, ze které se v té době stal čistě pracovní nástroj. Tento foťák mám dodnes a má nafoceno hodně přes 150 000 snímků a stále skvěle funguje. Jen závěrku jsem nechal projistotu vyměnit.

Pak přišel takový zlom, kdy mi kolega Jakub půjčil jeho Nikon D3, protože ho v té době nepoužíval. Posun z D7000 na Détrojku byl tak šílenej, že se nedalo vrátit zpět na malej DX snímač. Pár měsíců jsem přemýšlel jak mu říct, že bych ho koupil. Nakonec s tou nabídkou přišel sám a pro mě nebylo o čem přemýšlet.

Nikon D3, to je foťák, kterej má prostě duši. Rukama mi prošlo celé portfolio foťáků od Nikonu i top modely od Canonu a Fuji. Rozhodně netvrdím, že je lepší, než nové foťáky, ale i tak je to neuvěřitelnej stroj. Trochu to zní, jako když si někdo obhajuje starej vrak auta, ale věřím, že kdo s D3 pracoval, tak ví, o čem je řeč.

A jak je to teď? 

Aktuálně používám:

  • Nikon D3
  • Nikon D750
  • Nikon D7000
  • Nikon D5200
  • Nikon Coolpix A (28mm, f2,8)
  • Nikkor 20mm, f1,8
  • Nikkor 50mm, f1,4
  • Nikkor 85mm, f1,8

Co používám na práci a co na zábavu. 

Na svatby nejčastěji používám D3. Sice má svoje mouchy, není tak rychlá v ostření a vyšší citlivosti ISO už taky oproti dnešním modelům nejsou nic moc, ale pocitově se mi s ní pracuje nejlíp. Důležitý je, že to, co vidím na displeji, vidím i v PC. DéTrojka je mašina, kde člověk ví, na čem je. Co si tam neudělám to nemám a díky tomu přesně vím, na co můžu čekat. Tam, kde je stín, vím, že stín bude a hotovo. Dále hledáček, to je jako se koukat z okna. Poslední věc BARVY. Ty barvy sou skvělý. Potvrdí 10 z 10 majítelů D3. 

K tomu jsem vždy používal skla 50mm, 18-35mm  a 70-200mm a aspoň 2 blesky, ale to bylo v dobách, kdy jsem si myslel ", že o foceni vím vše".

V záloze pak mám další tělo a Coolpix A, kdyby náhodou.

Jednou přišel den, kdy jsem neměl, ani blesky, ani širokáč, ani žádnej jinej zoom. Jako hrdina jsem šel do boje pouze s D3 a pevnou padesátkou. Až v tento den jsem pochopil ,co je pro focení svatby důležité. Rozhodně to není kufr plnej techniky, ale to si rozebereme někdy jindy pokud to někoho bude zajímat. Takže až vám bude fotograf tvrdit, že má v technice půl miliónu, tak to ještě není žádné měřítko kvality a nebo nějakého skills.

Focení v ateliéru a běžná denní praxe.

Tak na tohle jsem používal D7000 + 50mm. Pokud v ateliéru neděláte něco speciálního a nebo nemá klient nějaké speciální požadavky na rozlišení apod., tak je úplně jedno, čím v ateliéru fotíte. Sedmilitr jsem bral i na exteriérové focení. Proč? Protože to stačí a většině zákazníků je to úplně jedno a rozdíl nepozná. Fullframe jsem bral, jen když jsem věděl, že jsou venku nějaké zajímavé světelné podmínky a chtěl jsem z toho vymáčknout maximum.

Firemní klientela

Pokud šlo o fotky do portfolia na web realitních makléřu, tak opět stačila D7000. Když přišel klient a řekl, že to bude na billboardech, šalinách a výlohách, tak bylo jasné, že na to použiju to nejlepší a obstaral jsem si D850, protože tohle je už hodně speciální přání. Nebo, když jsem fotil interiéry prodejny se sklem. Na to byla ideální také D850. 

Když chce firma nafotit firemní večírek a nebo nějakou sportovní událost, tak si zase beru D750, která splňuje naprosto vše co potřebuju od pracovního nástroje, ale příliš lásky v tom nehledám. D750 je skvělej pracovní nástroj, nic víc.

Jen tak pro radost

Jen tak pro radost používám dva foťáky. Jedním je Coolpix A. Když nemáte 150 litrů na leicu, tak Ačko je to nejlepší na cesty jako příruční foťák. Je to foťák, ke kterému není problém si vybudovat vztah, protože je opravdu jedinečnej a nemá ho každej.

No a samozřejmě největši radost zase DéTrojka. S tou se tahám do hor, na dovolenou, přes půl světa, ale i na rodinnou oslavu a grilovačku u mamky na zahradě. 

Takže takhle nějak pracuju a bavím se já. A jakou ty používáš techniku pro zábavu a pro práci?

Jestli se chceš taky pochlubit s čím fotíš, tak na instagramu přidej hashtag 

#cimfotis

A mrkneme na to.

Další články

Uběhlo půl roku od dne, kdy jsem si koupil vlastní Z6 a konečně můžu objektivně zhodnotit jaká vlastně je a jak se změnily mé návyky v používání foťáku.

V předchozí "recenzi" jsem v podstatě zhejtoval Z7 protože su lopata co s tím neumí zacházet. Přesně takový jsou všichni zapškli recenzenti, kteří nedostali zadarmo klíčenku od firmy. Mě trvalo pár dní si přiznat že jsem to prostě jen technicky nezvládl. V jednoduché věci, jsem hledal složitosti.