Jak šel čas

18.03.2019

V oboru se pohybuju už 12 let a sleduju vývoj i aktuální trendy. Pojďme se podívat jak já vnímám vývoj v čase.

V posledních zhruba 8 letech jde vidět že vývoj nejde směrem ke zlepšování služeb ale spíše ke sledování trendů a svést se na této vlně vydělávání peněz. 

Někdy kolem roku 2013-2014 byl obrovský boom a být fotografem byl obrovský trend. V té době se jednalo a rychle a snadno vydělané peníze. A fungovalo to. Tomuto trendu dopomohla náhla dostupnost techniky. Najednou se na trhu objevily zrcadlovky s cenovkami kolem 10tisíc. Zároveň se sociální sítě ukázali jako jednoduchý způsob, jak získat zákazníky bez ohledu na to co umíte protože najednou každý fotil od dětství, každý ve focení pociťuje vášeň a chce zachytit ty okamžiky plné emoci apod. 

V té době kvalita rozhodně nebyla měřítko ale i přesto si spousta "fotografů" udělala skvělé jméno a silné postavení. Někteří jsou tu dodnes, o těch dalších už nikdo neví a spousta radoby uměle vyhnaných hvězd zase hodně rychle zhasla.

Trh začal byt přesycen. Najednou to vypadalo že je snad víc fotografů než zákazníků a i zkušeným a dobrým fotografům začalo ubývat práce a bylo třeba se adaptovat jiným směrem. Část začala natáčet videa a část začala lektorovat. 

Přibývalo spousty nových fotografů a z lektorování (bez ohledu na to, jestli k tomu máte vlohy) se stala pro některé daleko vydělečňejší činnost než ze samotného focení.

Tím nám přišel nový trend. 

Když nic neumíš, tak učíš

Kolem roku 2015 se roztrhl pytel ze všema možnýma workshopama. Najednou všichni začali dělat fotografické kurzy. Chytlo se toho i pár velkých firem a vedle nich spousta malých fotografů (nejzkušenější byly zpravidla ti nejméně uspěšní). Najednou jste si mohli vybrat z nepřeberného množství profesionálních lektorů a kouču. Dokonce i takových, kteří z vás přes víkend udělají úspěšné fotografy.

Druhá skupina (ta chytřejší) se adaptovala na video. Ze spousty fotogafů typů all in, se staly profesionální svatební kameramani. Přes noc. Ono se totiž ukázalo že je lepší si vzít za den 20tisíc na svatbě, než provozovat ateliér, platit nájem a fotit celej měsíc za 2500,- rodiny, který vám do toho kecaj.

Výsledek pak byl pár opravdu dobrých kameramanů kteří sou tu dodnes a odváděj dobrou práci. Ti ostatní zase zmizeli v propadlišti dějin.

Pak se nám ve focení rozrůstal takovej nešvar. Našli jste fotografa a jeho specializace byla: 

Fotografové: portréty, reportáže, rodiny, svatby, webdesign, uxdesign a mnoho dalšího. 

Fotografky: newborn, portrét, rodiny, svatby, make-up artist, styling, creative marketing atd.

Zjednodušeně: Jsem specialista na všechno kde můžu vydělat peníze. Hlavně rychle a nepředřit se.

Přiznám se, že já u toho začátku nebyl. Fotil jsem si jen tak pro sebe. V té době jsem pracoval už pro Nikon a díky němu jsem měl focení, který jsem si fakt mohl užívat. Je fakt, že tenkrát jsem byl z fotografie trochu znechucenej. Snad každý den na mě vyskakovali nové fb profily "jméno příjmení photography" a soutěže o focení v hodnotě 2500,- zdarma. Hlavně lajkuj, sdílej a komentuj. 

V roce 2014 byl znatelný ubytek těchto "fotografů". Ukázalo se, že vydělat si jako fotograf není až tak snadné když se tím máte živit fulltime. Obzvláště ve velkých městech jako je Praha nebo Brno kde je konkurence veliká. 

V té době jsem se rozhodl, že si otevřu ateliér a focení postavím jako svoji hlavní vydělečnou činnost. Měl jsem v plánu dělat umění, za které dostanu zaplaceno. To byla chyba. V prvé řádě bylo třeba focení brát jako službu. Podobně jako když jdete ke kadeřníkovi. A o tom bude tenhle blog. Za pět let, jsem si prošel celým procesem. chybama, úspěchama, vyhořením ale i novým vzplanutím a smyslem moji práce.