Kdy je nejlepší světlo na focení?

Ukázková zlatá hodinka.
Ukázková zlatá hodinka.

Zlatá hodinka

Možná už jste někdy slyšeli o něčem jako je zlatá hodinka. Tato doba je velmi krátka ale když vyjde, tak fotky nabírají úplně jiný rozměr. Jsou to fotky, které by chtěl pravděpodobně každý ale bohužel né vždy to výjde

Focení na slunci nebo ve stínu?

Tohle je typické na svatbách. Nevěsty skoro až panikaří když zaleze slunce při focení. Většina fotografů si jen spokojeně mlaská, když se aspoň trochu zatáhne. A tohle platí pro většinu focení. Nejen pro ty svatební.

Schválně se někdy rozhlížejte kolem sebe a sledujte stíny v obličejích ostatních lidí při ostrém slunci, při západu slunce a nebo když je zataženo. Uvidíte ty rozdíly. Když svítí slunce tak vytváří velmi ostré stíny. Někdy to může být žádoucí pro konkrétní typ fotky ale v případě portrétu, rodinných momentek, svateb apod. je to spíše na škodu. Takové ostré světlo zvýrazní některé nedostatky a to nechceme, že? :)

Když se zatáhne, tak mraky slouží jako taková "plachta" která nám to světlo zjemní a více rozptýlí. Díky tomu získáme jemné přechody ve stínech. 

Představte si že vám svítí slunce skrz okno a najednou zatáhnete záclonu. Funguje to stejně jako když se zatáhnou mraky. Světlo je jemnější a příjemnější. Proto milé nevěsty buďte v klidu, když bude zataženo. Pokud máte dobrého fotografa, tak budete mít i lepší fotky :)

Těsně před bouřkou
Těsně před bouřkou

Východ slunce

Ano, i při východu slunce mohou vznikat svělé fotky. Slunce je nízko a stíny jsou krásně jemné a dlouhé. Díky tomu můžeme fotit i v protisvětle a není nutné používat blesk. Ale ruku na srdce, komu by se chtělo vstávat tak brzo, že?

A co vy? Přivstanete si pro lepší fotku?

No a co třeba kolem oběda?

Rozmezí mezi 11 - 15 hodinou je v případě slunečného asi úplně nejblbější na focení. Samozřejmě každá situace má nějaké řešení ale proč si to dělat zbytečně sloužitější. Ale o tom jak se s tím vypořádat si napíšeme třeba zase příště. A jestli nechcete aby vám to uteklo, tak se přihlašte k odběru novinek.