Když něco neumíš, tak to nedělej

08.05.2018

ten nadpis možná zní trochu prudérně. Jako bych ti říkal co máš a nemáš dělat. Ale pravda je někde jinde. Popravdě je mi jedno co děláš zrovna ty, pokud ti s tím zrovná nepomohám já.

Narovinu, jakej má význam vařit, když víš že bez kuchařky nedáš ani postup a dochucovat to musí chodit servírka? Skutečnej příběh

Přitom kdyby ten člověk lítal někde na ještěrce ve skladu, byl by v klidu a ještě by si vydělal víc peněz. A nebo třeba kdyby začal fotit, stavět domy, zpívat proště něco jiného než dělá. Třeba já vím, že nejsem schopnej postavit nábytek a nebo navrtat hmoždinku. Nebo vyměnit kolo u auta, na to su úplně levej. Já su schopnej u výměny kola rozbit převodovku. Tak si volám asistence, nebo když jsem potřeboval složit kuchyň, botník, televizní stěnu a další, tak jsem zavolal Mirka. Ten je na to šikovnej. A tak ztrací čas někde v kanclu, místo aby dělal něco užitečnýho. Jestli to čteš, tak se omlouvám :D

Co tohle má společného s focením?

Všechno!!! To znáte, ne? Když má někdo na webu napsaný - specializace: rodiny, portréty, fashion, svatby, glamour, produktovka, webdesigne a ve volném čase myslivost. Nebo "jsem fotografka, vizážistka, stylistka, maminka, blogerka a žiju si svůj sen" To je přeci typické ale opravdu bych chtěl vidět někoho, kdo se dokáže opravdu takhle specializovat. 

Tak třeba já. Můžete si přecíst něco o mně a zjistit že jsem nebo jsem byl fotograf, markeťák, obchoďák, správce sociálních sítí, uklízečka a co já vím co ještě. Samozřejmě jako fotograf, jsem musel fotit všechno abych se vůbec uživil ale rozhodně bych neřekl, že třeba newborn a nebo těhotný byla moje specializace. Naopak, když mimčo začalo zvracet, tak já skoro taky. No a když se během focení budu soustředít na tyhle věci, tak v tom rozhodně nemůžu být dobrej. To samé akty, mě se ženský vždycky nejvíc líbí, když mají aspoň něco na sobě. Vlastně mi dokonce vadilo, když se mi ženský v ateliéru vyslíkali(přitom je to snad sen každého chlapa). A když se mi něco nelíbí, tak to nemůžu dobře vyfotit

Tak jsem asi po dvou letech usoudil, že je potřeba najít někoho, kdo se specializuje na tyhle témata. V té záplavě specialistu nebylo snadny vybrat. Nakonec se úkazalo že než na někoho spoléhat, je lepší to prostě nedělat. A najednou dobrovolně začnete odmítat peníze. To samozřejmě nikdo nechce. Tak jsem dospěl k názoru, že technicky to zvládám a bude asi mnohem snažší, naučit to někoho dělat. 

Tenkrát se na mě obrátila Pavlína. Pavlína byla věrná zákaznice a chodila pravidelně na focení jako těhotná a několikrát i s dětma a partnerem. Po nějakém čase se v tom focení nějak shlédla a já jí nabídl, že to s ní zkusím a budu jí učit. 

Nebylo to hned, trvalo to dlouho, stálo to spoustu času a určitě i nějaké nervy. Ale po roce už se zdálo, že by to newborn mohla zvládnout. Tak mi do toho otěhotněla :D Tímto tě Pavli zdravím a stále s tebou počítám, neboj :)

Takže asi tak, když něco neumíš, tak to nedělej a nechej to dělat někoho jinýho. Zbyde ti aspoň více času aby ses zlepšoval v tom, v čem jsi dobrej. A vždy se lépe čte zpětná vazba  kde se píše "užasná práce" než "jako dobrý ale nic moc"