Korekce expozice

13.04.2020

Korekce expozice vám zjednodušené zesvětluje a ztmavuje fotografii. Ale bylo by dobrý vědet proč to dělá a kdy to dělá a kdy je dobrý s tím pracovat.

Korekce expozice nefunguje vždy. Třeba v manuálním režimu nebude mít žádný efekt, protože výslednou expozice nastavujete manuálně podle toho co vám říká expozimetr.

  • Expozimetr má nějaké defautní nastavení podle kterého měří správnou expozici. Expozimetr jediný úkol, změřit odražené světlo a tuhle informaci vám předat aby jste mohli správně nastavitu clonu, čas a ISO

Naopak v režímech P, S, A, vám bude korekce expozice skvělým pomocníkem. Jedná se o poloautomatické a automatické režimy, které díky korekci můžete lehce ukočírovat.

  • v hlavní roli opět expozimetr. Expozimetr funguje stále stejně jako v manuální režimu ale informace předává automatice ve fotoaparátu, která podle toho nastaví potřebné hodnoty. Tyto hodnoty, jako clona a čas, nastaví podle svého nejlepšího "svědomí". Ale co když vaše myšlenka je jiná?
  • pak přichází na řadu korekce expozice. Pomoci tlačítka můžete zpravidla měnit hodnoty korekce mezi -5 ev až +5 ev. Tím expozimetru jednoduše říkáte "chci to světlejší" a nebo naopak tmavší.
  • takže když vám foťák nabídne fotku, která je podle vás příliš světlá, tak volíte zápornou hodnotu korekce a volíte hodnity jako -0,3ev, -1,0ev, -3ev apod. Podle toho, jak moc chcete fotku mít tmavou. Naopak když budete mít pocit že je fotka na vaš vkus moc tmavá, tak s korekci půjdete zase do plusu a tím fotku zesvětlíte.

Je to snadný, že? A proč tomu tak je?

Protože expozimetr ve fotoaparátu je kalibrován na konkrétní hodnoty od kterých se může odpíchnout ale ty nemusí být vždy 100% a čas od času nějaká korekce je třeba. To je třeba důvod, proč bez korekce nikdy nevyfotíte bílej sníh, protože expozimetr má nějakou výchozí hodnotu a bílej sníh je pro něj problém, stejně jako bíle plátno a fotka bude vždy lehce šedivá.