Cestuj s námi! Startujeme projekt "MÁ VLAST"

11.10.2018

Chtěli bychom projít tou naší krásnou českou krajinou ve všech ročních obdobích. Kolem celé České republiky, což je 1 800 km.

Mám jednu takovou vlastnost. Jsem plánovač. Miluji, když vím, na co se můžu těšit. Nemůžu si pomoct, taková už jsem.

A když jsem na cestě, neodolám tomu a vymýšlím, co bych chtěla dál. A letos v Alpách jsem přemýšlela hodně. A vzpomněla jsem si, jak jsme před dvěma lety jeli v létě vlakem napříč Českou republikou. Poprvé jsem navštívila Bílé Karpaty, Beskydy, Rezervaci SOOS... a byla to nádhera! Ale jinak jsme se ani předtím ani potom po české přírodě moc netoulali... Neřekla bych, že to byla úplně chyba, ale rozhodně je co dohánět. Utíkali jsme vždycky do přírody za hranice ČR a tak je teď čas trochu poznat i tu naši zemi!

- vrchol Mravenečník nedaleko vodní nádrže Dlouhé Stráně
- vrchol Mravenečník nedaleko vodní nádrže Dlouhé Stráně

A tak vznikl nový plán! Pojďme tedy dohnat Českou republiku, kterou jsme poslední roky zanedbávali!

A jak?

Co rovnou obejít celé hranice České republiky?

Kolik tak měří?

1800 km!

Ale to nejde, to bychom šli aspoň 2,5 měsíce. A máme povinnosti a tak...

No a co, tak to rozdělit do víkendů a pak větší část ujít v létě? Hezky tou krajinou projít ve všech ročních obdobích?

No to je ono! Takhle to uděláme!

Dáme tomu nějaký velkolepý název. Co takhle... MÁ VLAST!

Předsevzali jsme si, že každý měsíc vyrazíme alespoň na jeden víkend k hranicím a ujdeme kus naší plánované trasy.

Začátky a konce etap jsme naplánovali do měst, kam vede železniční trať, zase si tedy užijeme cestování vlakem!

- cesty k hranicím a pak zpět domů plánujeme vlakem
- cesty k hranicím a pak zpět domů plánujeme vlakem

Když překonáme všechny překážky (zejména ošklivé počasí, lenost a jiná lákadla) a podaří se nám každý měsíc ujít cca 100 km z trasy, mohli bychom mít za sebou v červnu 900 km a během léta ujít dalších 900 km! Tak uvidíme, jak to všechno půjde, jsme na sebe sami zvědaví! Začínáme hned v nejlepším, podzim, plískanice, mrazíky... ale taky nádherné barvy v přírodě, padající listí, ranní mlhy..

A tak už se těšíme, že se zase o něco víc seznámíme s tou naší vlastí, objevíme krásná místa, zažijeme nová dobrodružství!

Ať je naše trasa inspirací, že dobrodružství se dá zažít i v naší vlasti a na etapy, stejně jako je možné na etapy i obejít celé české hranice! I kdybychom inspirovali jenom jediného z vás, bude to stát za to!

Další vyprávění, fotky, zážitky i útrapy z naší cesty můžete nalézt na našem webu www.cestujsemnou.cz!

Etapa 1

Tak jsme úspěšně absolvovali první úsek naší trasy. A kombinace podzimu a Šumavy byla skvělá. Minimum turistů, oranžové listí, mlhy, vše co k podzimu patří a dokonce i něco navíc! 

První co nám nevyšlo, byl oběd, neuvědomili jsme si, že konec sezóny na Šumavě už je daleko za námi, a to znamená, že ne všechny penziony a hospůdky budu mít otevřeno

V NP Šumava zavedli před několika lety skvělou věc, nouzová nocoviště. Většinou se skládají z ohrádky, stolu s lavicemi a nedaleko stojící "ToiToiky". Co víc si přát. :) (Jejich mapu a pravidla najdeš zde.) Jinak jsou ale pravidla velmi jasná a stručná: nerozdělávat oheň, odnést si vlastní odpadky a dodržet klid. Tábořit se smí celoročně mezi 18. a 9. hodinou a strávit se zde smí vždy jedna noc.

Etapa 2

Etapa 3