Cestuj s námi! Startujeme projekt "MÁ VLAST"

11.02.2019

Chtěli bychom projít tou naší krásnou českou krajinou ve všech ročních obdobích. Kolem celé České republiky, což je 1 800 km.

Mám jednu takovou vlastnost. Jsem plánovač. Miluji, když vím, na co se můžu těšit. Nemůžu si pomoct, taková už jsem.

A když jsem na cestě, neodolám tomu a vymýšlím, co bych chtěla dál. A letos v Alpách jsem přemýšlela hodně. A vzpomněla jsem si, jak jsme před dvěma lety jeli v létě vlakem napříč Českou republikou. Poprvé jsem navštívila Bílé Karpaty, Beskydy, Rezervaci SOOS... a byla to nádhera! Ale jinak jsme se ani předtím ani potom po české přírodě moc netoulali... Neřekla bych, že to byla úplně chyba, ale rozhodně je co dohánět. Utíkali jsme vždycky do přírody za hranice ČR a tak je teď čas trochu poznat i tu naši zemi!

- vrchol Mravenečník nedaleko vodní nádrže Dlouhé Stráně
- vrchol Mravenečník nedaleko vodní nádrže Dlouhé Stráně

A tak vznikl nový plán! Pojďme tedy dohnat Českou republiku, kterou jsme poslední roky zanedbávali!

A jak?

Co rovnou obejít celé hranice České republiky?

Kolik tak měří?

1800 km!

Ale to nejde, to bychom šli aspoň 2,5 měsíce. A máme povinnosti a tak...

No a co, tak to rozdělit do víkendů a pak větší část ujít v létě? Hezky tou krajinou projít ve všech ročních obdobích?

No to je ono! Takhle to uděláme!

Dáme tomu nějaký velkolepý název. Co takhle... MÁ VLAST!

Předsevzali jsme si, že každý měsíc vyrazíme alespoň na jeden víkend k hranicím a ujdeme kus naší plánované trasy. (Odkaz na předběžnou trasu lze najít na https://mapy.cz/s/333yB.)

Začátky a konce etap jsme naplánovali do měst, kam vede železniční trať, zase si tedy užijeme cestování vlakem!

- cesty k hranicím a pak zpět domů plánujeme vlakem
- cesty k hranicím a pak zpět domů plánujeme vlakem

Když překonáme všechny překážky (zejména ošklivé počasí, lenost a jiná lákadla) a podaří se nám každý měsíc ujít cca 100 km z trasy, mohli bychom mít za sebou v červnu 900 km a během léta ujít dalších 900 km! Tak uvidíme, jak to všechno půjde, jsme na sebe sami zvědaví! Začínáme hned v nejlepším, podzim, plískanice, mrazíky... ale taky nádherné barvy v přírodě, padající listí, ranní mlhy..

A tak už se těšíme, že se zase o něco víc seznámíme s tou naší vlastí, objevíme krásná místa, zažijeme nová dobrodružství!

Ať je naše trasa inspirací, že dobrodružství se dá zažít i v naší vlasti a na etapy, stejně jako je možné na etapy i obejít celé české hranice! I kdybychom inspirovali jenom jediného z vás, bude to stát za to!

Další vyprávění, fotky, zážitky i útrapy z naší cesty můžete nalézt na našem webu www.cestujsemnou.cz!

Etapa 1

CESTUJ S NÁMI! MÁ VLAST - 1.ETAPA

Tak jsme se vydali vstříc podzimu a začátek naší trasy zvolili téměř na nejvýchodnějším cípu Národního Parku Šumava, v Novém údolí!

A vydali jsme se po červené trase, která vede srdcem parku. S podzimním počasím jsme počítali, ale v tak intenzivní podzim, jaký na Šumavě nastal, jsme ani nedoufali! Na trase jsme byli skoro sami, většina turistů se nechala odradit deštěm, mlhou a zimou. A my, odvážní, tedy hlavně proto, že jsme byli zabalení v nepromokavém oblečení, jsme si užívali Šumavy plnými doušky!

První a druhý den byl tedy klasicky podzimní, mraky a lehký deštík vystřídalo občas dokonce i sluníčko!

A česká krajina už se nám krásně ukazovala...

Až třetí den se do toho podzim pořádně opřel. Přespávali jsme na nouzovém nocovišti Modrava. A vstávali do mlhy a zimy.

Během dne ale teplota klesala, a když jsme docházeli na Poledník, začínalo už pořádně sněžit! To, že nám Šumava připraví i sněhovou nadílku, jsme ani nečekali!

To už jsme v té zimě byli pěkně zabalení do všech vrstev oblečení a díky dešti ještě navrch naše oblíbené nepromokavé oblečení Hannah bundy RENDER, RENDEZA a kalhoty VERTO a BROWN

A přituhovalo stále víc.

A právě u jezera Laka jsme se rozhodovali, zda strávíme ještě jednu mrazivou noc na nouzovém nocovišti, anebo vyrazíme na vlak směr teplo domova. Váhali jsme o trochu déle, než jsme měli.. a nakonec se rozhodli pro cestu domů. Vyrazili jsme na vlak, ale přecenili jsme své tempo, tedy spíše špatně spočítali kilometry.. a to, že nám zbývá do odjezdu posledního vlaku pouhá hodina a krásných 12 km nás neodradilo od toho, abychom nouzové nocoviště hrdě přešli a pokračovali v chůzi.. až tak po 20 minutách jsme se ještě jednou zamysleli a uvědomili si, že takhle to asi nestihneme! Nouzové nocoviště už pár km za námi, Železná Ruda mnoho km před námi. Ale cesta byla z kopce a tak jsme pokračovali dál. Mezitím dál padal sníh a my si užívali říjnovou (a zároveň velmi předčasnou) vánoční atmosféru. No co, poslední spoj domů nám ujel, ale zítra taky den.

A hned ráno jsme skočili na vlak a užili si jízdu zasněženou krajinou.

Na cestě jsme tedy strávili 3 dny a 2 noci, za tu dobu jsme ušli po červené trase asi 73 km, užili si deště, sněhu, mlhy i krásné šumavské krajiny. Příště nás čeká cesta z Železné Rudy směrem přes Nýrsko a dál uvidíme, kam až to dotáhneme. Tak se těšíme, co si na nás nachystá listopadová CHKO Šumava, Všerubská vrchovina a možná dokonce i Český les, podle toho jak nás počasí požene!


Pro inspiraci odkaz na ušlou trasu zde: https://mapy.cz/s/3aPwp
Další příběhy, dobrodružství i výlety nalezneš přímo na stránce www.cestujsemnou.cz

a aktuální dění na facebooku či instagramu Cestujsemnou!

Etapa 2

CESTUJ S NÁMI! MÁ VLAST - 2. ETAPA

Na zbytek Šumavy jsme volili cestu jinou než klasicky turistickou. Dozvěděli jsme se, že podél česko-německé hranice vede stezka, která ji kopíruje a tomu se jen těžko odolávalo. A tak jsme se vydali prozkoumat neznámé kousky Šumavy!

V pátek brzy ráno jsme sedli na vlak (v bolestivých 6h!) a vyrazili směrem do Železné Rudy, kde jsme posledně ukončili 1. etapu. Z města jsme se do prvních kopců nechali ještě vést značenou cestou, ale potom už převzal navigační žezlo Matěj!

A dál jsme pokračovali lesními cestami až pod Jezerní horu, která shlíží na Černé a Čertovo jezero.

Nicméně je třeba upozornit na to, že Jezerní hora leží v Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero, jak značí cedule i pruhy na stromech. Žije zde totiž mimo jiné pár posledních jedinců tetřeva hlušce a další vzácné druhy, proto je vstup na toto území zakázán. Takže jsme ztišili krok i hovor a rezervaci obešli po cestičce, která nás vedla vně jejích hranic, a která nás konečně dovedla až na samé hranice republiky, kde se nám už konečně otevřely ty pravé šumavské výhledy na sousední Bavorský les.

Tento víkend jsme měli mnohem větší štěstí na počasí, sluníčko nám přálo celou dobu!

A když jsme konečně podél hranic došli až na Velký Ostrý, tak teprve tam jsme si uvědomili, že na Šumavě už opravdu začíná zima! Z jižní strany svahu, odkud jsme šplhali nahoru, nás do zad hřálo sluníčko, ale na straně severní jsme vstoupily do zmrzlé krajiny.

Tak jsme pokračovali dál po hranicích, potkávali další hraniční tyče i německé rozcestníky, setkali se i s rozvodím Labe a Dunaje a dál pomalu postupovali po úzkých stezkách lesem.

Podél hranic jsme došli až za vrchol jménem Lomníčky a tam jsme se opět narazili na modrou turistickou trasu. Chvíli jsme přemýšleli, zda pokračovat přes Všerubskou vrchovinu až do České Kubice, která leží na hranicích CHKO Český les anebo se vydat do Nýrska a zakončit tak šumavskou část trasy přesně na jejích hranicích.. A nakonec se rozhodli pro Nýrsko, vrchovinu necháme až na příště, až budeme zase plní sil (no a po Vánocích i cukroví)!

Na cestě jsme tentokrát strávili jenom jednu noc a víc jsme fotili a užívali si přírody než šlapali- za dva dny jsme postoupili jen o dalších 35 km, takže teď máme ujitých celkem 100 km z těch cca 1800 km kolem ČR - máme co dohánět! Ale i když jsme tentokrát moc kilometrů neušli, zase jsme poznali úplně novou část Šumavy. Té Šumavy, kde nejsou asfaltové cesty a kde se člověk dostane ke klidu a k té krásné přírodě zase o trochu blíž.

Příště tedy máme v plánu se (tentokrát už doopravdy!) dopracovat k Českému lesu a dojít až na Rozvadov, který většina z nás zná jenom jako zastávku na pumpě cestou na dovolenou! Uvidíme, jak se nám půjde mezi Vánočními svátky a Novým rokem, až budeme posilnění bramborovým salátem a cukrovím!

Další příběhy, mapky i fotografie z našeho obcházení České Republiky i odjinud najdeš na www.cestujsemnou.cz nebo na našich sociálních sítích na FB nebo IG Cestujsemnou.cz.

Tak zase příště ahoj!

Etapa 3

Připravuje se...