Nikon Z7 - osobní zkušenost v praxi

02.06.2019

Moje poprvé s Nikonem Z7

Když tehdy Nikon ohlásil vývoj bezzrcadlovky tak sem byla fakt šťastnej a už tenkrát jsem vědel že ho budu chtít.

Když přišla první zpráva že už je snad jeden kus v ČR tak jsem měl to štěstí že přes Brno jel ten nejpovolanější z Nikonu a měl ho zrovna u sebe. Tak si na mě udělal 5 minut čas aby mi ho ukázal. Nepochyboval jsem o kvalitě výstupu. Zásadní pro mě byla ergonomie. Vzal jsem Zetko do ruky a hned na první dotek bylo jasné že ho musím mít.

Jo jasně, teď si říkáte... "spolupracuje s Nikonem, tak to je jasný že to vychválí do nebes" fakt objektivní.

Ale čtěte dál. Závěr možná nebude tak jednoznačnej, jak to na začátku může vypadat. 

Hodně rozmýšlím jestli věc, kterou si chci koupit potřebuji a nebo chci. A pokud ji potřebuji, tak jestli si na sebe opravdu dokáže vydělat. Zetko jsem chtěl. Tam jakékoliv racionální uvahy o tom jestli ho potřebuju šli stranou a tak jsem pár měsícu prosil, brečel, škemral a žadonil aby mi ho Nikon půjčil. Zájem byl tak obrovskej že nebyla šance. V ůnoru mě potom Nikon opět vyslal fotit Noční stopu Valachy a já sebou dostal Z7. Konečně. Ale z praktickýho hlediska jsem si to chtěl vyzkoušet s klasickýma objektivama jako je 20mm f1,8 a 58 f1,4

Když jsem nasadil adaptér FTZ a na to pevnou 20mm tak jsem zjistil že je to vlastně stejně velký jako a těžký jako D750 s objektivem. A popravdě to ani nebylo tak hezký jako s novýma obejktivama řady S. 

Ale co už, jde se fotit. Noční stopa je ideální protože je tam tma, zima a rychlej pohyb. Takže ať Zetko ukáže co je v něm. No Zetko se předvedlo ale moje fotografické dovednosti se vrátili zpět asi tak o 5 let. Byl jsem zmatenej jak lesní včela.

Z mého "must have" se stálo něco jako "vlastně to asi nepotřebuju" A proč? Protože elektronickej hledáček, jiné ovládání, přepínání mezi displejem a hledáčkem, neustále oslňování displejem ve tmě apod. Jenže chyba nebyla ve foťáku. Problém jsem byl já. Zvyk je železná košile a pokud je člověk zvyklej na hledáček D3 a její ovládání, tak to člověk prostě nepřepne během jednoho focení.

Největší problém byl, že jsem se tak strašně musel soustředit na foťák, že jsem nebyl schopnej přemýšlet nad pořádnýma záběrama a jsem přesvědčen, že to bylo jedno z mých nejslabších focení na Valašsku.

A teď stranou moji neschopnost. Jak to zvládl foťák? Tří věci

Stabilizace - já nevím jak to Nikon udělal ale stabilizoval čip. Nemá cenu to technicky rozpytvávat protože většinaz vás stejně nemá ani páru o tom jak to funguje. Ale přesně takhle to v Zetku funguje. Je to jako něco mezi Nebem a zemi a WTF? Jako sorry ale udržet vteřinovou expozici v ruce s pevnou 50? Pokud nejste alkoholik tak je to možný. A pokud jste alkoholik tak udržet časy jako 1/10, 1/13 apod. absolutně žádnej problém.

ISO - vemte všechny svoje blesky a prodejte je. Ten foťák ve tmě vidí líp než my. No rozhodně líp než já. Když jsem neviděl na cestu, tak jsem si udělal fotku a pohoda, mohl jsem jít dál :D Ale Nikon byl vždycky známej tím, že fotky na vyšší ISO má v cajku.

Dynamickej rozsah - to už je u Nikonu taková klasika. Ale focení v protisvětle? Žádnej problém. Jo a hvězdičky, to máte všichni rádi. Jasně že DR na to nemá přímo vliv ale rozhodně to má vliv na to, jestli tam máte hvězdičku a nebo přepalenej bílej flek.

Zbytek je taková Nikoni precizní klasika, kterou každej znáte a není třeba dále rozebírat dokonalé. Spíš jsem chtěl jen ukázat že problém může být i jinde než v technice i přesto že s tou značkou pracujete 12 let. Takže až zas někdo řekné že "pleťovka neuspokojivá" tak problém je jinde. Nazdar

Samozřejmě mi to ale pár dní nedalo spát. Tak dlouho jsem na něho čekal a najednou ho nepotřebuju? To byla strašná rána pod pás. Takže je potřeba dát tomu druhou šanci a osahat si ho víc v klidu. Proto když jsme s Nikonem školili prodejce z Datartu, tak jsem si na celé tři dny zabavil Z6 s pevnou 50mm řady S.