Nikon Z6. Druhá šance pro Zetka

02.06.2019

V předchozí "recenzi" jsem v podstatě zhejtoval Z7 protože su lopata co s tím neumí zacházet. Přesně takový jsou všichni zapškli recenzenti, kteří nedostali zadarmo klíčenku od firmy. Mě trvalo pár dní si přiznat že jsem to prostě jen technicky nezvládl. V jednoduché věci, jsem hledal složitosti.

Na konci napíšu co mě na Z6 dostalo úplně nejvíc. Takže jestli tě to zajímá tak scroluj rovnou až dolů. 

Jak jsem psal v prvním článku, čekal jsem na to dlouho a najednou mě to trochu neopravněně zklamalo. Tak jsem si řekl že tomu dám druhou šanci aby mě Zetko zase nadchlo.

Mohl bych začít jako ostatní bla bla bla 24mpx bla bla bla skvělé ostření, ergonomie bla bla ale tohle přece nikoho nebaví a nezajímá. Těchto recenzií je plnej internet a jeden to kopíruje od druhýho tak proč se obtěžovat a ztrácet čas. Jestli vás zajímájí specifikace tak ty najdete na stránkách Nikon.cz

A teď moje osobní zkušenost. Měl jsem čas si foťák konečně pořádně osahat vyzkoušet. Tak jsem si nastavil pár základních věci v menu a šel jsem na to. Opět byl pro mě zásadní hledáček a jestli si na něj zvyknu. Já nikdy nebudu fotit přes displej. Nedokážu pořádně komponovat a soustředit se na záběr a proto hledáček je priorita číslo jedna. Takže jsem konečně přišel na to, jak si hledáček přizpůbit svým potřebám a pořád mi to nepřeblíkavalo mezi displejem a hledáčkem. 

Zase, o kvalitě a zpracování hledáčku není třeba diskutovat. Je tam to nejlepší co tam může být a funguje to. Ale pro mě je to pořad elektronickej hledáček a těžko se mi zvyká. Navíc člověk si za dlouhé roky trochu vypracuje oko a už dokáže od pohledu odhadovat správnou expozici. Jenže teď je tu něco, co mi napovídá co je správna expozice a jak to bude vypadat. Chápu že spoustě lidem to pomůže a je to pro ně vlastně ideální vlastnost. Ale já nemám rád, když mi lidi říkaj co a jak mám dělat. A aby mi to říkal foťák? Vůbec. Ale to je můj osobní problém. Věřím že pro většinu lidí je to přínos.

Stejně jako u Z7 jsou tu ty stejné tři věci, které mě absolutně dostali a to je Stabilizace, ISO a klasicky dynamickej rozsah ale to mám rozepsané u Z7 tak ať se neopakuju.

Co jsem ale u Z7 neměl tak eskovej objektiv, kterej jsem teď měl. A jaká je ta pevná 50mm f 1,8? Podívejte se radši na fotky. Nevím co bych k tomu měl napsat.

A co mě opravdu dostalo? Video...

Vemte Zetko, naučte se tři základní věci který o videu potřebuje vědět a bežte natočít film. Nebo svatbu. Nebo cokoliv jiného. Protože to, jak Zetko dokáže natočit video je neuveřitelný. A nejde ani tak o kvalitu ale o tu jednoduchost. Kvalita je nezpochybnitelná. Ukažte mi něco, co bude obrazově dál do 50tisíc. Ale ta jednoduchost a praktičnost, to je skvělý. Já si Z6 na jednu svatbu vzal a vedle focení, jsem si jen tak pro zábavu natačel a říkal jsem si že uvidím jak to dopadne. No a posuďte sami jak to dopadlo. A to jsem z toho rozhodně nevymáčkl maximum. Je to takovej krátkej sestřih ze svatebního dne a budu rád za vaše názory