Jdu poprvé na focení. Co si mám vzít na sebe?

Tohle je jednoznačně nejčastější dotaz k focení. "Co si máme vzít na sebe?"

Nechceme vám focení dělat zbytečně složité, a proto se stačí držet jednoduchého pravidla "v jednoduchosti je krása"

Je velmi málo fotografů, kteří perfektně zvládnou při focení i styling (i když mnozí tvrdí opak) a proto není nutné oblečení a doplňky zbytečně překombinovávat. Ideální je, vzít si na focení 2 varianty, které se dají snadno převléct třeba, i když je focení venku.

Čím víc pozornosti se věnuje oblečení, tím méně se pak v praxi věnuje samotné kreativitě při focení. Takže když už někdo má zájem klást důraz právě na oblečení a doplňky, tak je dobré k focení přizvat i zkušenou stylistku, která se vším poradí a fotograf má stále volné ruce pro vlastní kreativní tvorbu.

Fotograf: Radek Čech, styling: Kate Ziegler, líčení: Daria skálová, účes: Jakub Okénka
Fotograf: Radek Čech, styling: Kate Ziegler, líčení: Daria skálová, účes: Jakub Okénka

A teď k samotnému oblečení.

Nejlepší je, držet se jednoduchých barev. Bílá, šedá, případně pastelové barvy jsou na focení výborné. Je dobré vyhnout se složitým vzorům, potiskům a všem prvkům, které by mohly odvádět pozornost. Zrovna tak nejsou příliš vhodné křiklavé barvy, pokud to nevyžaduje styl focení. Ideální není ani černá barva, pokud to opět nevyžaduje konkrétní styl focení.

V případě rodinné fotografie je ideální sladit se třeba bo bílých košil nebo triček a modrých džínů. Kombinace, která nic nezkazí. Případně můžete rozumně nakombinovat nějaké pastelové barvy

V případě párů a těhotných můžou být zase vhodné košile bílé nebo barevné a džíny. V případě těhotenských fotek je dobré se vyhnout těhotenskému oblečení.

Pokud fotíme portréty, tak je oblečení dobré zvolit podle stylu a prostředí, ve kterém se bude fotit. S oblečením je dobré sladit i líčení. Proto pro portrétní fotografii může být klidně více variant a diskutovat o tom přímo s fotografem a nechat si poradit i od vizážistky.

Připravujeme i rozhovor s naší stylistkou Kate, která vám odborně dokáže poradit a případně při samotném focení asistovat a zajistit tak opravdu originální focení.

Další články