cestujsemnou.cz – jakou techniku Sylva používá na svých cestách?

 

Sylva má za sebou cestovatelské zkušenosti, nad kterýma občas zůstává rozum stát. Na jejím blogu cestujsemnou.cz najdete spoustu inspirace na zajímavé cesty. A pokud je ve vás aspoň kousek dobrodruha, tak by vás to určitě mohlo zajímat. Nám Sylva prozradila, s jakou technikou pracuje a cestuje.

Čau Sylvo, docela mě zajímá jaký byl tvůj první foťák a jaká technika za celou dobu prošla tvým batohem/brašnou.

Můj první foťák, s kterým jsem se už focení věnovala víc, byl Olympus e-420 s objektivem 14-42mm. Na tom jsem se naučila úplné základy a pak už jsem propadla Nikonu. Nejdřív jsem si pořídila Nikon d7100 s objektivem 18-105mm a 55-300mm. Pak přibyla světelná skla 35 mm/1.8 DX a 85 mm/1.8 a pak ještě širokáč 12-24mm/4. A k tomu mezitím přibyl Nikon D3. A nakonec jsem techniku komplet obměnila a skončila u Nikonu d810.

No a jakou techniku bychom u tebe tedy našli teď? 

Momentálně fotím na Nikon d810 a jsem s ním maximálně spokojená, vydal se se mnou už na pár cest a pokaždé jsem z výsledku nadšená, mimo jiné díky tomu, že se díky jeho snímači dá v postprodukci zachránit spousta mých chyb. 🙂 Jinak k d810 mi zůstal objektiv z „minulosti“- 85mm/1.8, ale nejčastěji teď fotím s 20mm/1.8 a 35mm/1.8, prozatím jsem úplně opustila zoomy.

A máš pocit, že ti něco chybí a nebo máš všechno co potřebuješ?

Že by mi vyloženě něco chybělo? To asi ne, ale kdybych si měla vybrat ještě jeden objektiv, tak by to byl 24-70mm/2.8 na reportáže a svatby.

 

Evidentně máš všechno od Nikonu. Má to nějaký zvláštní důvod? Kdyby sis mohla místo toho vybrat jinou značku, bez ohledu na rozpočet, jaká by to byla?

Mmm.. To je složitá otázka. Když jsem hledala nový foťák po Olympusu, tak jsem měla vybráno, jakmile jsem Nikon vzala do ruky, prostě mi hned sedl. Jinak s Nikonem jsem spokojená a zatím nemám důvod měnit, vše, co od foťáku a objektivů očekávám, splňuje. Jedině snad, kdybych si mohla vybrat bez ohledu na rozpočet, tak bych brala d850 nebo z7 s novými Z skly, ale to by byl prostě stále Nikon. 🙂

Vím, že jsi se nějaký čas věnovala focení rodinek v ateliéru i venku. Jakou jsi nejčastěji používala techniku? A myslíš, že záleží na tom jakou techniku použiješ?

V tu dobu jsem měla těla d7100 a d3, takze APS-C i Full Frame snímač. Na exteriérové focení jsem nejraději používala objektiv 85mm/1.8, a to jak na d7100, tak na d3 (umožnil mi být od fotografovaných na komfortnější, tedy větší, vzdálenost, a tak pro ně bylo o hodně snazší se na fotce uvolnit) a v interiéru 35mm/1.8 na d7100, takže po přepočtu klasických 50mm.

Jinak na technice podle mě záleží i nezáleží, jak se to vezme. Rozhodně může fotografovi hodně usnadnit práci. Třeba světelné objektivy pomohou odpíchnout portrét od pozadí tak, jak to běžné setové objektivy nezvládnou. Nebo např. rychlé ostření u „lepších“ modelů umožní „chytit“ momentky tak, jak to modely s pomalejším ostření nezvládnou. Ale stejně nakonec nejvíc záleží na tom, jestli fotograf svojí techniku ovládá a jestli umí s lidmi komunikovat tak, aby se při focení cítili příjemně.

 

Hodně cestuješ a píšeš blog cestujsemnou.cz, cesty které s Matějem podnikneš nejsou pro každého (rozhodně nejsou pro mě :D). Na svém blogu píšeš co je důležité vzít s sebou. Nikde jsem ale nenašel, jaký si na tyhle cesty bereš foťák. Že ty to fotíš na telefon?

(haha) Zatím jsem se neodhodlala, abych se začala prezentovat jako taková fotografka na cestách, abych mohla ostatním radit co si vzít s sebou a čím fotit, ale asi s tím začnu, minimálně pro inspiraci ostatním, že se se zrcadlovkou dají i hory přecházet. 😀

Každopádně na žadnou cestu nevyrážím bez zrcadlovky, momentálně tedy d810 a mé nejoblíbenější 20mm/1.8 a 35mm/1.8. Ideální kombinace na krajinky a report z cest. Ale je pravda, že výjimečně se stane, že něco cvaknu i na mobil, spíš takové dokumentární fotky, ve chvílích, kdy mám zrcadlovku zahrabanou v batohu, a nechce se mi vyndavat.

A teď mi řekni, bez jakého příslušenství si nedovedeš představit vyrazit na cestu a proč.

Rozhodně se mnou vždy cestují UV filtry na objektivech, jako mechanická ochrana. Dál si vždy balím polarizační filtr a poslední dobou i ND 1000x a stativ, propadla jsem dlouhým expozicím v krajině a líbí se mi to čím dál víc. No a nakonec, nejlepší vynález pro všechny cestovatele s batohem a zrcadlovkou, Capture od Peak Design. Díky němu můžu mít foťák pořád při ruce, protože ho mám cvaknutý na ramenním popruhu a focení je tak mnohem rychlejší a snazší.

 

A teď trochu profesně. Občas fotíš i svatby. Co si s sebou vezmeš na svatbu?

Beru si vždy svou d810, její podání barev a tzv. pleťovka se mi líbí se všech Nikon foťáků nejvíc, pak si vždy beru záložní tělo, abych měla pojistku, kdyby se d810 zachtělo nespolupracovat. Pak si beru vlastně všechny objektivy co mám, 20mm/1.8 (na detaily i na široké záběry celků), 35mm/1.8 (na klasickou reportáž z příprav nebo z obřadu) a 85mm/1.8 (na portrétní focení). Někdy se mi poštěstí půjčit si i 24-70mm/2.8, který je nejuniverzálnější, což je jeho největší výhoda. 

 

Jaký je tvůj nejoblíbenější objektiv? A taky mě zajímá jaký objektiv ti vůbec nesedí.

To je těžká otázka.. Každý z mých objektivů má něco do sebe a každý je nejlepší na něco jiného. Ale kdybych si měla vybrat jediný, byl by to asi objektiv 35mm/1.8, který se hodí jak na krajinky, tak na report. 

A jaký mi vůbec nesedí? Jsem si jistá, že už se nevrátím k tzv. setovým zoomům jako je 24-85/ nebo 24-120/4. Ne, že by na nich bylo něco špatného, ale prostě nejsou pro mě. 🙂 

 

Díky Sylvo