Úpravy fotek. Pro mnohé noční můra, pro jiné běžná rutina.

Co má společného úprava fotek a hovězí guláš? Bez dobrého základu to fungovat nebude. Z mého pohledu je úprava fotek běžnou součástí digitální fotografie. Ano, fotku dokážete vyfotit i bez úprav v počítači ale…

Proč je úprava fotek důležitá?

  • může se stát, že zachytíme unikátní moment, ale nezvládneme 100% expozici
  • když chceme dodat fotce jinou „náladu“
  • focení do RAW formátu nám nabízí širší možnosti úprav než Jpeg

Doporučené programy na úpravy fotek

  • Adobe Lightroom
  • Adobe photoshop
  • Zoner photo studio
  • View NX D
  • a další

Je samozřejmě spousta alternativ k těmto programům. Některé jsou zdarma, jiné zase online, ale mezi lídry patří software společnosti Adobe. Ale třeba Zoner photo studio je česká, velmi povedená alternativa za rozumné peníze. Ideální pro lidi, kteří začínají, ale myslí to vážně. Pokročilejší uživatelé pak většinou na úpravu fotek používají Lightroom nebo Photoshop.

Photoshop vs Lightroom, kdy se který program hodí na úpravu fotek?

Častý dotaz je, jestli na úpravu fotek používat Lightroom nebo Photoshop. 10 let zpět mezi fotografy dominoval jasně Photoshop, ale dnes bych si troufal říct, že mezi fotografy jednoznačně vládne Lightroom.  Lightroom je skvělý program na vytváření knihoven, zálohování fotek a celkově vyladěné workflow třeba pro svatební fotografy, kteří potřebují rychle zpracovat stovky fotek. Naopak Photoshop je zase ideální, když potřebujete pracovat ve vrstvách, chcete si více pohrát s retuší, fotomontáží a celkově se zaměřit na takovou preciznější práci jako třeba tzv. „fine art“.

Osobně bych si troufal říct, že Photoshop víc docení grafici než běžní fotografové. O tom vypovídá i to, jak údajně vznikl Lightroom. Z jednoho školení si vzpominám, že Lightroom byl vlastně jen vedlejší nekomerční produkt, kteří si fotografové v Adobe tvořily pro sebe a nakonec z toho vznikl nástroj maximálně optimalizovaný právě pro fotografy. Co je na tom pravdy nevím, ale právě takhle vznikají ty nejlepší a nejužitečnější nápady, takže osobně věřím, že takhle Lightroom mohl opravdu vzniknout.

Úpravy fotek jsou pro ty co neumí fotit!

Názor, se kterým se velmi často setkáte a dalo by se říct, že je na tom něco málo pravdy. Je fakt, že focení do RAW formátu a následna úprava fotek, může hodně pozvednout práci i podprůměrných fotografů, když perfektně ovládají programy na úpravy fotek.

Pak jsou ale i zkušení fotografové, kteří záměrně fotografují podexponovanou nebo naopak přeexonovanou fotku, protože už před samotným vyfocením vědí, jakou  úpravu na fotce provedou a každá fotka je focena s cílem, dosáhnout konkrétního výsledku. Pak vznikají ty opravdu zajimavé fotky. 

 

 

Protože maximum z Rawu bude vždy víc, jak maximum z jpegu.

Ale samozřejmě je třeba říct, že focení do RAWu a následná úprava fotek, můžou sloužit jako zádní vrátka, když se expozice úplně nepovede. Když vyfotíte fotku blbě do jpegu, tak ji většinou můžete jen smazat. Při jakékoliv úpravě, fotka většinou dost ztrácí na kvalitě a je nepoužitelná.

 

A protože Lightroomu sami používáme, tak se podíváme podrobněji jak ho používat. Jak na úpravy fotek v Lightroomu