Úpravy fotek mohou být pro mnohé noční můra, pro jiné běžná rutina.

Co má společného úprava fotek a hovězí guláš? Bez dobrého základu to fungovat nebude. Co tím myslím? Pokud fotografie není dobře vyfocená, tak vám ani sebelepší úprava nepomůže.
Z mého pohledu je úprava fotek běžnou součástí digitální fotografie a aspoň základní barevné korekce, menší ořez a drobné doostření by mělo být běžnou součástí workflow nejen fotografů.

Proč je úprava fotek důležitá?

Může se stát, že zachytíme unikátní moment, ale nezvládneme 100% expozici. Pouhou změnou teploty barev, nebo vytažením stínu, můžeme výrazně změnit celkový dojem z fotografie.

Focení a úprava fotek v RAW formátu

Focení do RAW formátu nám nabízí širší možnosti úprav než Jpeg. Díky tomu dokážeme téměř beze ztrát na kvalitě, upravit i velmi špatně vyfocené fotografie. RAW formát má bezesporu celou řadu výhod ale najdeme i nevýhody. Nevýhodou může být například vyšší datový objem souboru a potřeba speciálních programů, který dokážou formát otevřít a zpracovat. Ale v dnešní době vám RAW formát dokáže přehrát i mobilní telefon a zpracovat ho dokáže celá řada programu na úpravu fotek, které jsou k dispozici zdarma jak na PC tak v mobilu.

Doporučené programy na úpravy fotek

  • Adobe Lightroom
  • Adobe photoshop
  • Zoner photo studio
  • View NX D
  • a další

Je samozřejmě spousta alternativ k těmto programům. Některé jsou zdarma, jiné zase online, ale mezi lídry patří software společnosti Adobe. Ale třeba Zoner photo studio je česká, velmi povedená alternativa za rozumné peníze. Ideální pro lidi, kteří začínají, ale myslí to vážně. Pokročilejší uživatelé pak většinou na úpravu fotek používají Lightroom nebo Photoshop.

Nejlepší aplikace na úpravy fotek v mobilu

  • Adobe lightroomu
  • Adobe photoshop express
  • Zoner photo studio (pouze android)
  • a další
Jak upravit fotky v mobilu

na úpravu fotek v mobilu můžete použít některou z nativních aplikací vašeho telefonu, které běžně dokážou upravit expozici, teplotu barev, světlo, stín, bílý a černý bod nebo mírné doostření. Zároveň ale můžte využit celou řadu aplikaci třetích stran. Jednoznačným favoritem je Adobe Lightroom, který je pro mobil dokonce zdarma. Sice má oproti placené verzi drobná omezení ale nejedná se o žádný zásadní problém.

Úpravy fotek zdarma

Existuje celá řada programu do PC a aplikací do mobilu, kde můžete upravovat fotografie zdarma. To se hodí, pokud potřebuje čas od času nějakou fotku upravit. Pokud se bavíme o úpravách fotek v mobilu, tak i například základní úpravy fotek v Iphonu, jsou na velmi vysoké úrovni a základní úpravu tam zvládnete. Minimálně s ohledem na to, že fotka pravděpodobně byla vyfocena mobilem.

Pokud se ale bavíme o pravidelných úpravách fotek z fotoaparátu, tak stejně i přes veškeré možnosti online editoru, programu na úpravu zdarma a dalších vychytávek, brzy přijdete na to, že obětovat měsíčně 150 kč – 300 kč za software, který vám výrazně usnadní práci, má prostě smysl. Protože teprve tady zjistíte, že úprava fotek může být příjemnou součástí vašeho workflow.

U placených programů jako například Lightroom oceníte zejména možnosti hromadných úprav fotek nebo vlastních presetů, které vám výrazně urychlí práci

Photoshop vs Lightroom, kdy se který program hodí na úpravu fotek?

Častý dotaz je, jestli na úpravu fotek používat Lightroom nebo Photoshop. 10 let zpět mezi fotografy dominoval jasně Photoshop, ale dnes bych si troufal říct, že mezi fotografy jednoznačně vládne Lightroom.  Lightroom je skvělý program na vytváření knihoven, zálohování fotek a celkově vyladěné workflow třeba pro svatební fotografy, kteří potřebují rychle zpracovat stovky fotek. Naopak Photoshop je zase ideální, když potřebujete pracovat ve vrstvách, chcete si více pohrát s retuší, fotomontáží a celkově se zaměřit na takovou preciznější práci jako třeba tzv. „fine art“.

Osobně bych si troufal říct, že Photoshop víc docení grafici než běžní fotografové. O tom vypovídá i to, jak údajně vznikl Lightroom. Z jednoho školení si vzpominám, že Lightroom byl vlastně jen vedlejší nekomerční produkt, kteří si fotografové v Adobe tvořily pro sebe a nakonec z toho vznikl nástroj maximálně optimalizovaný právě pro fotografy. Co je na tom pravdy nevím, ale právě takhle vznikají ty nejlepší a nejužitečnější nápady, takže osobně věřím, že takhle Lightroom mohl opravdu vzniknout.

Úpravy fotek jsou pro ty co neumí fotit!

Názor, se kterým se velmi často setkáte a dalo by se říct, že je na tom něco málo pravdy. Je fakt, že focení do RAW formátu a následná úprava fotek, může hodně pozvednout práci i podprůměrných fotografů, když perfektně ovládají programy na úpravy fotek.

Pak jsou ale i zkušení fotografové, kteří záměrně fotografují podexponovanou nebo naopak přeexponovanou fotku, protože už před samotným vyfocením vědí, jakou úpravu na fotce provedou a každá fotka je focena s cílem, dosáhnout konkrétního výsledku. Pak vznikají ty opravdu zajímavé fotky.

 

Protože maximum z Rawu bude vždy víc, jak maximum z jpegu.

Ale samozřejmě je třeba říct, že focení do RAWu a následná úprava fotek, mohou sloužit jako zadní vrátka, když se expozice úplně nepovede. Když vyfotíte fotku blbě do jpegu, tak ji většinou můžete jen smazat. Při jakékoliv úpravě, fotka většinou dost ztrácí na kvalitě a je nepoužitelná.

Konkrétní návody na úpravu fotek v PC a mobilu připravíme v samostatných článcích, kde ukážeme co k čemu přesně slouží a jaké jsou možnosti úprav.