ISO, CITLIVOST SNÍMAČE

  • ISO nám pomáhá v případě potřeby, aby byl snímač citlivější a dokázal díky tomu pobrat více světla a dokázal, tak vytvořit fotku i ve zhoršených světelných podmínkách.
  • Množství světla dopadající na snímač, nám ovlivňuje clona a závěrka, ale jejich fyzikální vlastnosti mají svoje hranice. Tady přichází na řadu ISO. Základní hodnotou ISO bylo standratně 100. Nové fotoaparáty, umí už i jako výchozí hodnotu 64. Při těchto hodnotách dosáhnete vždy nejkvalitnějšího obrazu.
  • Citlivost se zvedá postupně na ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 a dál.
  • Čím vyšší hodnota, tím se může ztrácet kvalita výsledné fotografie, díky zvýšenému šumu ve fotce. Zejména od ISO 3200 může být šum ve fotce už znatelný.

VYSVĚTLENÍ

Ve fotografii má každá situace nějaké řešení. Když máte málo světla, tak vám pomůže stativ a nebo světelný objektiv. Ale pokud ani jednu z těchto věcí nemáte po ruce, tak jako záchranný padák slouží právě citlivost snímače ISO. Pokud víte, že máte objektiv 50mm, ISO 100 a clonu f1,8 a expozimetr vám říká, že správná expozice je 1/25s, tak riskujete, že bude fotka neostrá. Když zvednete ISO na 200, tak vám expozimetr řekne, že můžete použít 1/50s. Při ISO 400 vám to dovolí 1/100s. Při ISO 800 vám dovolí 1/200s. Chápeme?

SNÍMACÍ ČIP

Snímače se dělí na několik druhů. Palcové, 4/3 snímač, APS-C, FX a další. Za těmito zkratkami se skrývají rozměry těchto snímačů. V tomto případě, by se dalo klidně říct, že 

Na velikosti záleží.

Není to tak dávno co se výrobci předháněli v tom, kdo má víc megapixelu. 

Vzpomínám si na jednu akci, kdy tam seděla zástupkyně od Sony a měla v ruce tenkrát nějakej mobil, a že má 42 mpx. Já v té době měl v ruce Nikon D800 s fullframe snímačem, kterej měl 36 megapixelů a byla to naprostá novinka.

Pro představu, velikost mého snímače byla 36 x 24mm a velikost snímače v tom mobilu byla asi tak 4 x 3mm. Na to nepotřebujete složitou studii, aby jste pochopili, že to asi není to pravé. No a vlastně to platí dodnes. Jen dnes jsou mobily chytřejší a lidi, tak trochu hloupější mi občas přijde. Proto fotka z mobilu dnes určuje jakejsi pochybnej standard.

DYNAMICKÝ ROZSAH

Jestli je něco důležité, tak je to právě dynamický rozsah snímače. To znamená, jak velký rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavším místem dokáže snímač zaznamenat. Dynamický rozsah je jednak dán rozlišením, ale taky velikostí snímače. Takže mobil, kterej má 40mpx ještě neznamená, že má kvalitní dynamický rozsah.

Díky vysokému rozsahu, můžete pak fotit vysoce kontrastní scény, nebo fotit v protisvětle, aniž by výsledná fotka byla náchylná k tzv. přepalům.

Zároveň větší snímač ještě nemusí hned znamenat vetší DR. Ve srovnání můžete vidět Nikon Z6 s Fullframe snímačem vs D7200 s menším APS-C snímačem.

Takže, až vám bude zase nějaký youtuber vykládat, že nejlepší je Sony, Iphone nebo Nikon, tak to berte s rezervou a radši se běžte poradit s někým, kdo tomu fakt rozumí. Protože každé téma, může mít jiného favorita a nedá se obecně říct, co je nejlepší.