Programová automatika, priorita času, priorita clony, manuální režim. To jsou základní 4 fotografické režimy kterými disponuje každý pokročilejší foťák. My si vysvětlíme k čemu slouží, proč je používat a proč se vyhnout automatickému a sceníckému režimu.

ČTYŘI ZÁKLADNÍ FOTOGRAFICKÉ REŽIMY

  • P  (programová automatika) – jedná se o automatický režim, kdy můžete ovlivnit výslednou expozici, pomocí korekce expozice. Můžete měnit režim ostření i meření expozice. V tomto režímu uděla fotoaparát vše za vás ale pokud vám výsledný vysledek nesedí, můžete lehce do nastavení zasahovat. Ideální pro úplné začátečníky.
  • S (priorita závěrky) – režím S je využiván v případě focení sportu nebo jiné dynamické scény, kde je potřeba „zamrazit“ pohyb. V tomto režimu vám nezáleží na hloubce ostrosti ale primárně je pro vás důležité aby byl pohyb za každou cenu ostrý.
  • A (priorita clony) – pravděpodobně nevyužívanější režím začínajícími i pokročilejšími fotografy. V tomhle režimu je pro vás zásadní práce s hloubkou ostrosti, tedy co bude ostré a co ne. 
  • M (manuální režim) – manuál využijete vždy, když potřebujete pracovat individuálně se světlem a nebo máte s fotkou konkrétní záměr a nechcete se spoléhat na automatiku.