Závěrka fotoaparátu fotoaparátu se nachází hned před snímacím čipem. Tyto lamely ovlivňují množství světla. Konkrétně určují čas, jak dlouho bude světlo na snímačdopadat

  • závěrka se pohybuje obrovskou rychlostí. Mnohdy v tisícinách sekundy. Po dobu co je závěrka otevřena, dopadá světlo na snímač, který díky tomu dokáže vykreslit fotku.
  • v případě, že fotíte v noci, kdy je pouze minimum světla, může být závěrka fotoaparátu otevřena i několik sekund nebo minut, aby snímač dokázal pobrat dostatek světla pro vykreslení obrazu.
  • důležité je vědět, že v ruce dokážeme udržet fotoaparát bez třesu po omezenou dobu. Ohnisková vzdálenost ovlivňuje, jaký čas dokážeme udržet v ruce bez rozmazání pohybem. 
  • základní praktická poučka je: v případě objektivu 50mm to může být 1/50s, v případě objektivu 200mm to už, ale bude 1/200s a víc. Ale třeba u širokáču jako třeba 20mm to klidně může být 1/20s., takže orientačně můžete vycházet z ohniska , které zrovna používáte. Pokud ale chcete mít jistotu, tak ohnisko objektivu x2

ZÁVĚRKA FOTOAPARÁTU – VYSVĚTLENÍ

I zde by se to dalo přirovnat k lidskému oku. Když budete stát ve tmě a dlouze koukat na jedno místo, tak brzy začnete i ve tmě rozpoznávat tvary. Je to díky tomu, že i to málo světla co se odráží dopadá na vaše oko delší dobu a vy, tak můžete vidět částečně i ve tmě, ale pokud se nebude odrážet vůbec žádné světlo, tak neuvidíte nic.