Závěrka fotoaparátu, jak funguje a k čemu slouží.

Závěrka fotoaparátu fotoaparátu se nachází hned před snímacím čipem. Tyto lamely ovlivňují množství světla. Konkrétně určují čas, jak dlouho bude světlo na snímač dopadat

závěrka se pohybuje obrovskou rychlostí. Mnohdy v tisícinách sekundy. Po dobu co je závěrka otevřena, dopadá světlo na snímač, který díky tomu dokáže vykreslit fotku.

v případě, že fotíte v noci, kdy je pouze minimum světla, může být závěrka fotoaparátu otevřena i několik sekund nebo minut, aby snímač dokázal pobrat dostatek světla pro vykreslení obrazu.

důležité je vědět, že v ruce dokážeme udržet fotoaparát bez třesu po omezenou dobu. Ohnisková vzdálenost ovlivňuje, jaký čas dokážeme udržet v ruce bez rozmazání pohybem.

základní praktická poučka je: v případě objektivu 50mm to může být 1/50s, v případě objektivu 200mm to už, ale bude 1/200s a víc. Ale třeba u širokáču jako třeba 20mm to klidně může být 1/20s., takže orientačně můžete vycházet z ohniska , které zrovna používáte. Pokud ale chcete mít jistotu, tak ohnisko objektivu x2

Závěrka fotoaparátu a podobnost lidskému oku.

I zde by se to dalo přirovnat k lidskému oku. Když budete stát ve tmě a dlouze koukat na jedno místo, tak brzy začnete i ve tmě rozpoznávat tvary. Je to díky tomu, že i to málo světla co se odráží dopadá na vaše oko delší dobu a vy, tak můžete vidět částečně i ve tmě, ale pokud se nebude odrážet vůbec žádné světlo, tak neuvidíte nic.