Jak vytvořit web
Jestli tě zajímá jak vytvořit web, tak jsi nejspíš pochopil proč webové stránky potřebuješ a jak se tahle hra hraje.
Nebo pořád slepě spoléháš na algoritmy sociálních sítí, že ti přivedou dlouho očekávanou slávu a peníze?
Pokud se právě teď zajímáš o to, jak vytvořit webové stránky, co všechno k tomu potřebuješ a kolik to celé bude stát, jsi na správném místě. A je úplně jedno, jestli jsi fotograf, kameraman nebo jiný digitální tvůrce. Webové stránky potřebuje každý. Nenapadá mě jediný argument, proč je nemít.
Nabízí se celá řada řešení, jak své webové stránky vytvořit. A ne, ani jedno z nich není zdarma. Zdarma máš sociální sítě, takže pokud nechceš investovat těch pár stovek měsíčně, můžeš dál tvořit obsah pro platformy, které ho zpeněží za tebe – a ty z toho neuvidíš ani korunu.
Začneme tím nejlevnějším:
Wix, Webnode, JuicyFolio – cenově dostupné, ale s háčky
Tohle jsou platformy, které nabízejí cenově dostupné prémiové plány, ale občas narazíte na marketingovou kličku, která se vám v dlouhodobém horizontu nemusí úplně vyplatit.
Například Webnode – v nejlevnějším plánu vám nedovolí napojení na Google Analytics ani Search Console, což osobně vnímám jako zásadní problém. První rok máte doménu zdarma, ale každý další rok vás vyjde na 500 Kč. Takže pozor, ať vás to později nepřekvapí. Přenos dat je taky trochu lumpárna – pokud budete mít větší návštěvnost nebo nebudete optimalizovat velikosti fotek, můžete limit velmi rychle překročit.
Wix osobně neznám do detailu, takže ho nemůžu objektivně zhodnotit. Potřebuju ho ještě víc prozkoumat, než si udělám finální názor.
JuicyFolio mám naopak velmi rád. Osobně se znám s Tomášem Sobelem a podle mě je to velmi férová služba. Od začátku bylo jasné, na koho cílí – na fotografy a obecně kreativní tvůrce. Původní web RAWfoto běžel právě na JuicyFolio, stejně jako můj osobní web. Z těchto tří variant bych právě tuhle s klidným svědomím doporučil, pokud se nechcete zbytečně zdržovat a chcete mít během pár dní hotový a funkční web.
Ale pokud si chcete se stránkami opravdu hrát a libovolně si je přizpůsobovat, bude potřeba jít o krok dál.
Zlatý střed:
WordPress je celosvětově nejrozšířenější redakční systém pro tvorbu a správu webových stránek, který je v základu zdarma. Existují lidé, kteří WordPress milují, a taky ti, kteří ho upřímně nesnášejí. Co na to říct? Faktem je, že na WordPressu běží přes půl miliardy webů – a to už je číslo, které něco znamená.
S tím jsou samozřejmě spojené výhody, ale i nevýhody. Výhody spočívají především v jeho širokých možnostech a prakticky neomezené rozšiřitelnosti. Nevýhodou je naopak jeho otevřenost, která z něj dělá častý terč útoků a zranitelností.
O tvorbě webových stránek na WordPressu jsem se víc rozepsal na svém osobním webu, takže bych se tady zbytečně opakoval. Pokud tě to zajímá, moje osobní zkušenost s WordPressem najdeš zde →
Když nevíš, co s penězi:
Mioweb, WordPress na míru, webové stránky na míru. Můžeš se obrátit na agošku která má vlastní CMS jako například Pux design nebo 321 Creative Crew nebo si nechat vytvořit webové stránky na míru přímo na WordPressu. Ale připrav si minimálně vyšší desetitisíce. Tohle jen pro fajnšmekry ale ze startu to rozhodně neudělí víc parády než Juicyfolio za tři kilča měsičně.
A aby to bylo fér: jak udělat web zdarma
Web zdarma je prostě „něco za něco“. Buď je to hnusné, nebo je tam reklama, nebo to funguje jen napůl, nebo tě omezuje kapacitně. Web zdarma můžeš vytvořit třeba na Webnode, ale nebudeš to mít na vlastní doméně, bude tam reklama a nedostaneš žádné statistiky.
Pokud jsi fotograf a platíš si Creative Cloud, může tvůj problém vyřešit Adobe Portfolio – dost omezené na funkce i design, ale pořád můžeš mít plnohodnotný web. Ve finále můžeš mít zdarma i WordPress, ale nebude to žádná hitparáda, pokud použiješ některou z volně dostupných šablon. Minimálně si ale musíš platit hosting a doménu – orientačně cca 1000–1500 Kč ročně.
Jak začít s tvorbou webu
Začni tím, že si ověříš, jestli je doména volná. Tady se dobře zamysli, jakou doménu chceš – jestli chceš budovat brand jako nejlepsifotograf.cz (mimochodem, tahle doména už volná není – nejspíš ji drží nějaký spekulant), nebo zvolíš klasiku jako jmenoprijmeni.cz.
Tam, kde objednáváš doménu, si klidně rovnou objednej i hosting. Dej si pozor na „úžasné“ 60% slevy a hostingy za 30 Kč měsíčně. Jednak je to bez DPH, a taky ti ve druhém roce napálí plnou částku – a ty pak budeš zírat, proč platíš místo pětikila rovnou litr za nejlevnější hosting, jehož výkon odpovídá i té ceně. Takže bacha na všechna ta doporučení – provize totiž nesmrdí.
Redakční systém (CMS)
Pokud sis nakonec vybral WordPress – jako 60 % z nás – je načase přemýšlet nad šablonou, protože nepředpokládám, že víš, co je to HTML nebo CSS.
Existují doslova tisíce prémiových šablon, ze kterých si můžeš vybrat přesně podle svých představ. Ale pozor – ne každá šablona může vyhovovat i do budoucna. A s velkou pravděpodobností bude mít někdo jiný dost podobný design jako ty.
Šablony a Page Buildery
Takže pokud se chceš odlišit, udělat si web aspoň trochu na míru a mít možnost si s ním pohrát, pak je nejlepší řešení nějaký page builder jako Elementor nebo Divi. Někdo na to nadává, jiný na to nedá dopustit – za mě je to ideální způsob, jak si web doslova „naklikat“ podle svých představ.
Tahle sranda ale samozřejmě něco stojí. A to nemluvím o tom, že ti časem budou jistě chybět nějaké prémiové doplňky. Je to prostě taková digitální stavebnice – skládáš bloky a libovolně je upravuješ. I tady si můžeš vybrat ze stovek předpřipravených šablon a upravit si je podle sebe.
Shrnutí – co budeš potřebovat:
- Doménu
- Hosting
- WordPress nebo jiný redakční systém
- Chuť tvořit